Działanie w sytuacji wypalenia zawodowego wymaga kompleksowego podejścia.Na początku najważniejsze jest określenie, jakie symptomy wypalenia pojawiły się już w Twoim życiu. Następnie trzeba stworzyć strategię usunięcia lub przekształcenia przyczyn i skutków syndromu.
W początkowej fazie (wartości na skali Freudenberga od 1 do 5) wystarczającym wsparciem może być coaching wypalenia zawodowego. Pomoże Ci w odbudowaniu zasobów, które pozwolą swobodnie funkcjonować w stresujących sytuacjach; w rozwijaniu umiejętności takich jak: zarządzanie sobą w czasie, delegowanie zadań, asertywna postawa…; zwiększyć twoją sferę wpływu w miejscu pracy; przygotować Cię na zmianę pracy, a nawet ścieżki kariery i do wielu innych celów, które pojawią się w trakcie sesji z coachem.
Przy bardziej zaawansowanym stopniu wypalenia (wartości na skali Freudenberga od 5 do 12) wskazane jest zwrócenie się o wsparcie na wielu poziomach. Dlatego zalecana jest współpraca zespołu lekarzy, psychoterapeutów, coachów, superwizorów, trenerów, mediatorów, konsultantów zarządzania, ekspertów w zakresie ekonomii i marketingu, prawników oraz przedstawicieli medycyny alternatywnej. Przy wysokim stopniu wypalenia często niezbędny jest pobyt w klinice i późniejsze ambulatoryjne leczenie wypalenia zawodowego, a także terapia wypalenia zawodowego. W takiej sytuacji coaching służy jako narzędzie wsparcia osoby w zbudowaniu strategii powrotu do stanu zdrowia fizycznego i dobrostanu psychicznego. Głównym celem coachingu jest wsparcie Cię w określeniu kluczowych obszarów do zmiany oraz znalezienia właściwych profesjonalistów i sposobów działania zgodnych z Twoimi predyspozycjami, talentami i potrzebami. Dodatkowo pozostawanie w kontakcie z coachem w trakcie powracania do zdrowia może uczynić ten czas ciekawym i pełnym świadomego przeżywania małych i dużych sukcesów.
[post-content id=970]