Różnice – wypalenie zawodowe a depresja
Wypalenie i depresja są do siebie podobne. W oby przypadkach występuje zmęczenie i poczucie braku energii, zaburzenia snu, uczucie smutku i beznadziei. W przeciwieństwie do syndromu wypalenia zawodowego, depresja ze swoimi symptomami jest uznawana za chorobę psychiczną związaną z całym obszarem funkcjonowania człowieka. Wypalenie zawodowe dotyczy kontekstu zawodowego. Depresja oddziałuje destrukcyjnie we wszystkich sferach życia.
W swoich badaniach Toker and Biron (2010) opisują następujące różnice.
„W porównaniu do depresji osoby z silnym syndromem wypalenia zawodowego:
- Sprawiają wrażenie bardziej energicznych i są w stanie cieszyć się z różnych spraw (choć czasem brak im na nie energii);
- Rzadziej tracą na wadze, okazują niechęć do aktywności umysłowej czy ruchowej lub mają myśli samobójcze;
- Jeżeli mają poczucie winy, to jest ono prawdziwe;
- Mają tendencje do przypisywania braku zdecydowania i działania raczej swojemu zmęczeniu, niż chorobie (tak jak robią to osoby z depresją);
- Częściej mają trudności z zaśnięciem, podczas gdy Ci z depresją zazwyczaj budzą się zbyt wcześnie (Hoogduin, Schaap & Methorst, 1996 )”
Źródło, Toker, S. & Biron, M. (2012). Job Burnout and Depression: Unraveling their Temporal Relationship and Considering the Role of Physical Activity. Journal of Applied Psychology. 97(3). 699-710.
Różnice – wypalenie zawodowe a stres
Wypalenie zawodowe może być wynikiem długotrwałego stresu. Jednakże różni się od bycia pod wpływem ciężkiego stresu.
Stres charakteryzuje: | wypalenie charakteryzuje: |
---|---|
|
|
[post-content id=970]