Być może zauważasz, że warunki pracy obniżają twoją wydajność i pochłaniają energię. Czujesz coraz większą bezsilność i beznadzieję. Stajesz się cyniczna/y i pełen/a pretensji. Chyba nadszedł moment by wprowadzić zmiany. Jeśli nie podejmiesz wyzwania, możesz dojść do stanu, w którym nie będziesz miał sił na zmienianie czegokolwiek. Zacznij już dziś! Możesz odzyskać równowagę. Ustal swoje priorytety, znajdź czas, by zadbać o siebie i poszukać wsparcia.
Wypalenie zawodowe pojawia się z różnych powodów. W wielu wypadkach przyczyną jest praca. Każdy, kto czuje się przepracowany i niedoceniony, narażony jest na ryzyko wypalenia się – poczynając od zapalonego pracownika biurowego, który nie miał urlopu lub podwyżki przez ostatnie dwa lata, a kończąc na wypompowanej matce zmagającej się z odpowiedzialnością wychowania trójki dzieci, prowadzenia domu i opieki nad jej starzejącym się ojcem.
Zakres występowania zjawiska wypalenia zawodowego i powodowane przezeń straty ekonomiczne przyciągnął uwagę rządów w wielu krajach Europy. Wprowadzane są specjalne programy mające stwarzać warunki pracy uwzględniające dbałość o dobrostan i równowagę życiową pracowników (tzw. well-being i work-life balance). Na przykład we Włoszech wprowadzono prawo nakładające na przedsiębiorców obowiązek dopasowania warunków pracy do ww. regulujących je przepisów.
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? Wypalenie zawodowe nie jest wynikiem wyłącznie stresującej pracy, czy zbyt licznych obowiązków. Występują inne czynniki, takie jak styl życia, czy pewne cechy osobowości. To, jak spędzasz wolny czas i sposób w jaki postrzegasz życie, mogą mieć równie wielki wpływ na wywoływanie wypalenia w pracy, czy wobec domowych zadań. Poszukanie wsparcia – zewnętrznego punktu widzenia/odniesienia – jest dobrym krokiem w kierunku rozwiązania. Coaching może być ciekawym rozwiązaniem, gdyż wesprze cię w odkryciu najwygodniejszego i najbardziej przyjaznego sposobu odzyskania sił witalnych. Zostaniesz zaproszony do odkrycia kluczowych elementów w środowisku pracy i do znalezienia metod radzenia sobie z nimi lub wpłynięcia na ich zmianę.
Jeśli masz ochotę – sprawdź, co możesz zrobić sam na różnych poziomach oddziaływania i zabierz się za tworzenie nowych nawyków w obszarach, w których zmiana przyniesie największą poprawę.
[post-content id=970]